Pranie tapicerki samochodowej

Brzydki zapach w aucie pojawia się często, ale nie należy traktować go jako elementu koniecznego i niedającego się zwalczyć w starszych samochodach. W takich pojazdach źródła zapachu mogą być bardzo różne, ale najczęściej są to po prostu roztocza gnieżdżące się w tapicerce.

Typowym problemem są też grzyby i pleśnie rozwijające się w systemie klimatyzacji, jak również zabrudzony filtr kabinowy. Brzydko pachnąć będą też wszystkie śmiecie czy zabrudzenia organiczne ukryte w zakamarkach samochodu, dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie samochodu.

Wymiana filtra kabinowego

Jeśli zapchany jest filtr kabinowy, nie tylko będziemy mieli ograniczony przepływ powietrza wewnątrz pojazdu, ale zapach będzie po prostu nieprzyjemny. W takiej sytuacji sama wymiana filtra zdziała bardzo dużo i z miejsca zmieni zapach samochodu na lepszy. Znacznie gorsza sytuacja będzie w momencie, kiedy nasz samochód był podtopiony lub mocno zalany. W takich przypadkach uszkodzenia spowodowane obecnością wody są zwykle nieodwracalne i trzeba zwracać uwagę, by takiego samochodu nie kupić. W komisach jest ich sporo, ale można je zawsze rozpoznać po wiecznie uchylonych szybach oraz choinkach zapachowych rozwieszonych w dużych ilościach. Zakupienie takiego samochodu będzie oznaczało zgodę na nieprzyjemny zapach przez cały okres jego eksploatacji.

Ozonowanie samochodu

W praktyce częstszym problemem jest zagrzybienie nawiewów. Trzeba je po prostu wyczyścić, a do tego stosuje się specjalne sondy na wysięgniku. Alternatywą jest ozonowanie samochodu, czyli rozpylanie w samochodzie skutecznie zabijającego wszystkie drobnoustroje ozonu.

Przygotowanie tapicerki do prania

Kiedy zabieramy się za właściwe pranie tapicerki, zacząć musimy od bardzo dokładnego odkurzenia samochodu, co zazwyczaj powinno się wykonywać przy całkowicie suchym wnętrzu. Jest to ważne, ponieważ brud zebrany na tapicerce w połączeniu z wodą nie tylko będzie trudniejszy do usunięcia, ale także może wnikać w materiał i pozostawiać trwałe plamy.

W czasie odkurzania większych powierzchni trzeba pomyśleć także o wszystkich drobnych zakamarkach. Źródłem brzydkiego zapachu może być jakaś resztka organiczna, która wpadła pomiędzy fotele i dlatego ważne jest, by jeśli tylko jest taka możliwość, zdemontować fotele i kanapy, po czym dokładnie odkurzyć w miejscu ich zaczepienia. Bardzo przydatna jest też końcówka szczelinowa.

Samo pranie tapicerki najlepiej wykonać specjalnym odkurzaczem z funkcją prania, ale jeśli takiego nie posiadamy, dobrą alternatywą są środki w sprayu. Prawdopodobnie trzeba ich będzie jednak użyć dość dużo.