Ochrona samochodu przed słońcem

Nie każdy ma możliwość parkowani swojego samochodu w prywatnym garażu lub w cieniu. Warto mieć jednak świadomość, że ostre, letnie słońce nie służy kondycji pojazdu. Upał szkodzi szczególnie lakierowi oraz akumulatorowi. W jaki sposób zabezpieczyć pojazd w takich warunkach?

Miejsce parkowania

Najlepszym z możliwych wyjść jest oczywiście takie dostosowanie miejsca parkowania, by słońce tam nie docierało. Idealny będzie garaż. Jeśli o garaż trudno, można rozejrzeć się za dobrym miejscem parkingowym. Są takie miejsca, które przez większość dnia będą zacienione i to właśnie ich należy w pierwszej kolejności szukać. W ostateczności może to być miejsce, które tylko przez chwilę jest nasłonecznione, a później ogarnia je błogi cień. Parkowanie w pełnym słońcu codziennie, na wiele godzin, z pewnością negatywnie odbije się na samochodzie.

Odpowiednia pielęgnacja i konserwacja

Wosk samochodowy nakładany regularnie na powierzchnię karoserii może znacznie opóźnić proces blaknięcia lakieru i zapobiec jego zniszczeniom. Dlatego też warto raz na jakiś czas wydać kilkadziesiąt złotych choćby na wosk w spreju, który stosunkowo szybko się nakłada. Nigdy nie wolno nakładać go w pełnym słońcu! Regularnie stosowany sprawia, że słońce nie uszkadza lakieru.

Wpływ słońca na karoserię

Mechaniczne osłony na część i cały samochód

Wreszcie samochód, który musi raz na jakiś czas stać w palącym słońcu, warto zabezpieczyć osłoną. Najpopularniejsze jest zasłanianie przednich szyb, które chroni sprawność i wygląd wnętrza samochodu. Niewielkim kosztem można ochronić elektronikę, tapicerkę i plastiki. Osłony można przyczepiać na zewnątrz, jednak montowane od wewnątrz rolety na szyby na pewno nie zginą.

Nowoczesne pokrowce na cały samochód nie są już ciężkimi, peerelowskimi płachtami z brezentu. Szyje się je z lekkich tkanin, które blokują promienie UV i chronią lakier. Dobrej jakości plandeka to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, a nieco droższe ochronią samochód nawet przed gradem. Zakładanie pokrowca bywa czasochłonne, jednak warto to robić choćby zostawiając samochód na dłużej.