Jak bezpiecznie myć samochód

Trudno jest namawiać kierowców do tego, aby zrezygnowali z czyszczenia samochodu, nie można jednak zapominać o tym, że pielęgnacja samochodu nie jest wcale zadaniem aż tak prostym, jak mogłoby się to wydawać wielu osobom. Kierowcy mogą szybko uszkodzić karoserię, a zmiany, jakie w niej zajdą z tego powodu będą naprawdę trwałe i trudne do usunięcia.

Na szczęście, uczenie się na własnych błędach nie jest jedynym sposobem na dojście do perfekcji. Jeśli zależy nam na tym, abyśmy wyczyścili samochód bez narażania go na ryzyko uszkodzenia, wystarczy, że zapoznamy się z listą najczęściej popełnianych błędów i będziemy dążyć do tego, aby samodzielnie ich nie popełniać.

Chemia gospodarcza i środki czystości

Pielęgnacja samochodu stawia przed nami szereg wyzwań, a jednym z nich jest zakup odpowiednich kosmetyków. Oczywiście, nie brakuje osób przekonanych o tym, że ten ostatni nie musi być nam wcale potrzebny, z powodzeniem można bowiem korzystać z tego, co znajdzie się w domu. Niestety, jest to jeden z poważniejszych błędów, warto więc zapamiętać, że kosmetyki samochodowe i te przeznaczone do użytku domowego nie są tym samym. Jeśli zdecydujemy się na zastąpienie szamponu samochodowego płynem do mycia naczyń, lakier naszego auta niemal natychmiast zmatowienie. Niebezpieczne jest też czyszczenie kierownicy lub tapicerki wykonanej ze skóry z użyciem kremu do rąk, nie minie bowiem wiele czasu, a okaże się, że czynność ta będzie wywoływać odbarwianie się skóry.

Środki do czyszczenia samochodu

Gąbka

O dużym błędzie można też mówić wówczas, gdy analizuje się pielęgnowanie karoserii za pomocą gąbki. Może się nam wydawać, że jest ona wyjątkowo miękka, nie da się jednak ukryć, że mamy do czynienia z rozwiązaniem szkodliwym. W jej porach często kryją się drobiny piasku, a co za tym idzie – porysowanie lakieru jest znacznie łatwiejsze niż moglibyśmy przypuszczać. Co gorsza, choć rysy są początkowo ledwo widoczne, potrafią być naprawdę głębokie, jeśli więc szukamy sposobu na efektywne wyczyszczenie karoserii, znacznie lepszym pomysłem będzie postawienie na ściereczkę z mikrofibry.

Karoseria

Jeśli nie chcemy, aby nasz lakier zdobiły nieefektywne odbarwienia, powinniśmy też zastanowić się nad tym, czy nie zwlekamy z usuwaniem ptasich odchodów. Niektórzy kierowcy uważają, że nie trzeba się z tym śpieszyć i nieświadomie sami przyczyniają się do tego, że stan ich samochodu się pogarsza. Błędem jest też przecieranie karoserii na sucho. Nawet, jeśli wydaje się nam, że samochód jest czysty, może być na nim obecna warstwa kurzu, z którą trudno się rozprawić. Jeśli więc chcemy wymyć samochód – korzystajmy z myjni, a nie z suchej ściereczki.